kartahub

עוד על הסדנה

האתגר הכפול: הקניית מיומנויות מורכבות וצמצום תופעת ה Zoom-בים

לצד האתגר המוכר של הקניית ופיתוח מיומנויות מורכבות, התווסף עם המעבר להוראה מקוונת, אתגר חדש וקריטי – צמצום תופעת ה Zoom-בים, תלמידים שלכאורה נוכחים בשיעור מקוון, אבל למעשה עסוקים בדברים אחרים.

לשני האתגרים מכנה משותף, הם צורכים זמן רב מהמורה. הקניית ופיתוח מיומנויות מורכבות כרוכה במשוב אישי על משימות פתוחות, וצמצום תופעת ה Zoom-בים כרוך בהפעלה ומישוב רצופים של התלמידים. 

בפיילוט הנוכחי נבדקת יכולתה של כרטא לסייע למורים לפתח אצל התלמידים מיומנות הבניית ידע, תוך כדי הפעלה ומישוב רצופים שלהם, והכל תוך מאמץ קטן מאוד של המורה. 

הפיילוט נערך במסלול ירוק (תוכנית מספר 8457) בליווי ד"ר אירית שדה, מפמ"ר ביולוגיה ופונה לכלל מורי ותלמידי הביולוגיה של ישראל. 

כרטא פתוחה גם למורים בתחומי ידע אחרים.

מקבלי החלטות המעוניינים בפיילוט דומה במסגרת שלהם מוזמנים לפנות אלינו.

הבניית ידע

השלב הראשון בלימוד הוא הבניית הידע, יצירת קשרים בעלי משמעות בין פיסות המידע השונות. הבניית הידע מאפשרת את כל כישורי החשיבה הגבוהים שיבואו בהמשך – ניתוח והסקה, יישום, הערכה ועוד. לכן, אחת המטרות הראשונות שלנו המורים, היא לסייע לתלמידים להבנות את הידע נכון, לזהות תפיסות שגויות וחסרות ולכוון את התלמידים כך שיתקנו וישלימו אותן. 

יש הרבה דרכים להבנות ידע, מיפוי מושגים הוא אחד מהן.

המחיר של משוב אישי 

בדרך כלל אנחנו נותנים משובים על הבניית ידע לכל הכיתה יחד, על סמך תשובה של תלמיד או שניים, מבלי יכולת לוודא שכיסינו את כל התפיסות השגויות והחסרות אצל כל התלמידים.

דרך טובה יותר להבניית ידע נכון ומלא עוברת דרך משוב אישי לכל תלמיד.ה על תהליך הבניית הידע שלו.ה. אך אליה וקוץ בה, משוב אישי לכל תלמיד.ה גוזל המון זמן.

בעמוד הזה נלמד דרך למשב את התלמידים שלנו על הבניית הידע שלהם בצורה מדויקת תוך חיסכון ניכר בזמן.

 

הבניית ידע באמצעות מפה צוברת

כרטא מאפשרת לנו לתת משוב אישי על מפות מושגים פתוחות, כאלה שכל תלמיד בונה בעצמו, תוך חיסכון ניכר בזמן, עד כדי אוטומציה מלאה, או קרובה לכך. ניתן להבנות את הידע עם כרטא בתהליך רציף הנע בלולאות חוזרות המורכבות מהשלבים הבאים:

 1. תוך כדי לימוד, במגוון דרכים, התלמידים מזהים מושג מפתח, בעצמם או בהנחיית המורה.
 2. התלמידים מוסיפים ומקשרים את המושגים החדשים למפה האישית שלהם. 
 3. תוך כדי קישור המושגים המורה נותנ.ת משובים על המפות, מזהה תפיסות שגויות, וממקד.ת באמצעותן את ההוראה בתלמידים ובנושאים הנדרשים.
 4. חוזרים לסעיף 1 לפני או אחרי פעילות לימודית אחרת. מומלץ לגוון את דרכי ההוראה. 

המפה הניבנת בתהליך כזה נקראת מפה צוברת והיא מלווה את הלימוד שנעשה במגוון דרכים נוספות.

תכלס, איך מלמדים עם מפה צוברת?

 1. פותחים חשבון בכרטא, זה בחינם. התכונות הבסיסיות שמאפשרות את העמוד הזה ימשיכו להיות בחינם גם כאשר יצא מוצר בתשלום (במודל Freemium).
 2. מחפשים ברשימה למטה את נושא הלימוד, הם מופיעים לפי סדר הופעתם בתוכנית הלימודים. 
 3. הקלקה על 'קישור לעמוד פתיחת מפגש' בתא של נושא הלימוד שלכם תפתח את העמוד הרלוונטי בכרטא. שימו לב, כדי שהקישור יקח אתכם לעמוד השאלה אתם צריכים להיות משתמשים רשומים (פתחתם חשבון) בכרטא ועם כרטא פתוחה בדפדפן (אתם בתוך החשבון שלכם). זה המקום בכרטא בו נמצא הטקסט המנחה של בניית המפה + רשימת המושגים. שימו לב, תוכלו להגיע לעמוד הזה רק אם אתם כבר רשומים בכרטא.
 4. בעמוד שהגעתם אליו הקליקו על 'התחל מפגש'. זה יצור מפגש יעודי לכיתה שלכם. לא תוכלו לערוך את העמוד הזה כי הוא נוצר על ידיי מישהו אחר. במקרה הזה על ידינו. אם אתם חושבים שצריך לתקן בו משהו, כיתבו לנו.
 5. בעמוד המפגש שלכם תתנו שם למפגש, שיקל עליכם ועל התלמידים למצוא ולחזור אליו, "מערכת הנשימה, מבנה + נזקי עישון, י"א 2020". ואחר כך 'התחל מפגש'. הערה: כאן גם תוכלו להשבית ולהפעיל מחדש את המפגש, אם אתם לא רוצים לקבל יותר משובים לבדיקה או שאתם רוצים לסיים אירוע הערכה.
 6. כניסה למפגש היא במצב 'היגדים'. אם אתם בשיעור מקוון, העתיקו את הקישור ושלחו אותו לתלמידים. אם אין לכם קשר מקוון, אימרו להם את קוד הפגישה.
 7. אתם יכולים לעבור למצב 'מפות' ולראות את המפות של התלמידים שבמפגש שלכם, וגם לבנות מפה בעצמכם. כדאי.

אם נשארו לכם שאלות העוסקות בהפעלה של כרטא, אתם מוזמנים לצפות בסרטון ההדרכה שלנו – המדריך למשתמשים בכרטא, שתי שורות למטה. אתם גם כמובן מוזמנים לעמוד התמיכה וההדרכה למורים.

זה הכל, כמעט. יש עוד כמה טיפים שעושים את החיים קלים יותר.

צפו בסרטוני הדרכה

לפני שאנחנו שולחים לתלמידים קישורים למפגשים של בניית מפות מושגים, כדאי (מאוד) לצפות בסרטוני ההדרכה ב'מדריך למורה'. באותו אופן כדאי שגם התלמידים יצפו ב'מדריך לתלמידים'. שניהם באתר הבית של כרטא..

אם עוד לא ביקרתם בעמוד התמיכה וההדרכה שלנו, זה הזמן: המדריך למשתמשים

ציינון מפות

מיפוי מושגים הוא אקט לימודי משמעותי ומתמשך, שאפשר לתת עליו ציון. הנה רעיון פשוט לצינון מפה:

 1. הגדירו רשימת מושגים ומספר קישורים נדרש. רצוי שמספר הקישורים יהיה גדול מחצי ממספר המושגים, כדי לעודד את התלמידים לקישוריות גבוהה, שמבטאת הבנה טובה יותר.
 2. הניקוד ניתן על קישורים נכונים, כמה שיותר יותר טוב.
 3. ניתן לתת בונוס על מפה עשירה במושגים וקישורים, מאורגנת היטב או מקורית יותר מהרגיל. 

 

טיפים שימושיים

שלבו מפות מושגים בשיעורים

דרך טובה ללמוד לעבוד עם מפות מושגים היא באמצעות שילוב מפות מושגים בשיעורים שלכם. כשאתם מציגים מפה על המסך/לוח הקדישו גם כמה מילים לשלושת הכללים לבניית מפת מושגים קריאה, והדגימו אותם על המפה.

שמרו על מפות בגודל קריא – עד 20 מושגים

מספר המושגים שיופיעו במפה יהיה גדול ממספר המושגים שבסילבוס, שכן, מלבד מושגי המפתח מתווספים מושגים תומכים ומסבירים. התוצאה – מפה צפופה והקשה למעקב ולהבנה. 

אם אתם רואים שהתלמידים מגיעים למפות של 20 מושגים, התחילו מפגש חדש מאותה השאלה. אין הגבלה על מספר המפגשים שתפתחו מאותה שאלה.

ניתן להוסיף את אותו מושג ואותם קישורים בכמה מפות של אותה שאלה. כולם יקבלו את אותם המשובים, לא משנה באיזה מפגש תתנו אותם. 

נסו קודם בבית

השתדלו לבנות את המפות בעצמכם ותנו לעצמכם משוב, לפני השיעור. הפעולה הזאת תעזור לכם לארגן את הדברים אצלכם  ולזהות נקודות בעייתיות.