kartahub

המדריך לשילוב כרטא בהוראה מקוונת

מבוא

פיתוח מקצועי עצמאי, כמו שאתם עושים כרגע כשאתם בוחנים הטמעה של כרטא בהוראה שלכם, הוא אחד הביטויים המובהקים ביותר של מקצוענות. אז ברור לנו מהשורה הראשונה עם מי יש לנו עסק, וטוב לנו עם זה.

מי שהולכים להרוויח מזה הם הסטודנטים* שלכם, כי עם הזמן ההוראה שלכם הולכת ומשתפרת. 

אנחנו גם שמחים שאתם שוקלים או אפילו החלטתם להטמיע מיפוי מושגים בהוראה שלכם. זה כלי הוראה ולימוד אפקטיבי מאוד כאשר משתמשים בו נכון. מטרת המדריך הזה היא לסייע לכם לעשות את זה עם פחות שגיאות ממה שאנחנו עשינו לאורך השנים.

למי שרגיל לעבוד עם מפות מושגים, לפעמים נראה שקל להכניס מפות מושגים לשגרת ההוראה. אבל המציאות מלמדת שבדרך כלל נדרש תהליך מובנה והדרגתי הלוקח את הסטודנטים צעד אחרי צעד מהיכרות עם מושגי יסוד של השיטה, עבור דרך שליטה טכנית בתוכנה ובכללים לבניית מפות מושגים, ועד לרכישת המיומנות במגוון דגמי הוראה, כאשר לאורך כל הדרך הסטודנטים זמינה הדרכה ועזרה.

כדי להקל עליכם את השילוב של מיפוי מושגים וכרטא בהוראה שלכם, הכנו את המדריך הזה. 

*מכאן והלאה כל הלומדים בכל הגילאים יקראו 'סטודנטים'

outdoor-walking-mountain-snow-winter-hiking-310-pxhere.com (1)

איך המדריך בנוי?

המדריך בנוי בצורה של רשימת טיפים ובסופה Checklist לבדיקת ההוראה שלכם על פי הטיפים. אנחנו מציעים לקרוא את כל הטיפים ולחשוב אם ואיך הם יכולים להיות רלוונטים להוראה שלכם. 

תרחיש השימוש הסביר הוא שיהיו טיפים שתמצאו רלוונטים עבורכם, יהיו כאלה שתחשבו שמתאים לכם לממש אבל בצורה שונה ממה שהצגנו, ויהיו כאלה שתמצאו כלא רלוונטיים עבורכם. זה בגלל שהמדריך פונה לכל מי שרוצה להטמיע מפות מושגים בהוראה שלו.ה, קשת רחבה מאוד של אנשי חינוך.

מאוד סביר שעם הזמן תלמדו מהניסיון של עצמכם, וכמו שאתם מעדכנים את תוכן ההוראה שלכם מדי פעם, תעדכנו גם את החלקים שעוסקים במיפוי מושגים. אנחנו נשמח לשמוע (כאן, וגם למטה בתגובות) על התובנות שלכם, כדי שנוכל להמשיך ולשפר את המדריך לטובת קהילת המשתמשים של כרטא.

טיפים להכנסה הדרגתית של מפות מושגים להוראה

הנה מספר רעיונות איך להכניס את כרטא בצורה הדרגתית להוראה מקוונת. 

בניית מוטיבציה

כאשר הסטודנטים מבינים את הערך של מיפוי מושגים להצלחה הלימודית שלהם המוטיבציה שלהם גבוהה יותר ואיתה גדלים סיכויי ההצלחה של הטמעת השיטה. הנה כמה רעיונות איך להביא אותם לשם:

 1. אם יש לכם זמן והכיתה שלכם מספיק קטנה כדי לאפשר דיון:
  1. נסו לאתגר את הסטודנטים בדיון שנושאו "המורה/המרצה אמרה לכם ללמוד למבחן את פרק 4. הגעתם הביתה מה אתם עושים? מה השלב הראשון וההכרחי בכל לימוד?". הנה 3 תשובות נפוצות לשאלה שלמעלה, עם תגובה אפשרית:
   1. סטודנט: "אני קורא את הפרק". מורה: "ואם קראת זה אומר שהבנת?"
   2. סטודנטית: "אני פותרת את התרגילים". מורה: "מה את צריכה לעשות כדי להיות מסוגלת לפתור את התרגילים?" 
   3. סטודנטית: "אני מסכמת את הטקסט על ידיי הוצאה של הדברים החשובים". מורה: "מה אתה צריכה לעשות כדי לדעת מהם הדברים החשובים?"

כל התשובות שהתלמידים ענו הן אכן דרכים ללמוד, וזה בסדר, הם לא שגו. אבל השאלה המרכזית נותרה לא פתורה: "מה הצעד הראשון בלימוד, הצעד שמאפשר את כל השלבים שיבואו אחריו?". בשלב הזה הכיתה מבינה שחסרה להם חתיכה חשובה בפאזל שעוסק ב'לימוד' ו'הבנה'. אפשר להרגיע אותם מעט ולספר להם שנדרשו 2,500 שנה, לפחות, כדי למצוא את החתיכה החסרה הזאת. רק לפני חמישים שנה מצא אותה פרופסור לפסיכולוגיה חינוכית, בשם דיוויד אוזובל (David Ausubel). 

 עכשיו אפשר להזמין את הסטודנטים לגלות את התשובה (כמעט) בעצמם, באמצעות דוגמה.

הציגו לסטודנטים סדרת משפטים להשלמה, שמתחברת לכדי מפת מושגים פשוטה בנושא ידוע, כמו בדוגמה בסרטון, ומשם הגיעו להגדרה של דיוויד אוזובל ללימוד והבנה, כפי שמופיעה בהמשך של אותו סרטון, ומשם לחשיבות של מפות מושגים להצלחה שלהם בלימודים. אפשר ורצוי לספר על התמיכה המדעית הנרחבת לקביעה הזאת. הערה: לצורך פישוט ההסבר הסרטון מתייחס להבניית ידע, שזה השלב הראשון בלימוד, כלימוד. כמובן שלימוד הוא הרבה יותר מהבניית ידע

אם אין לכם זמן: הוסיפו קישור והמלצת צפייה לסרטון 'למה לי כרטא?' ליד מפת המושגים הראשונה בקורס שלכם. רצוי שזאת תהייה מפה שאתם הכנתם. הוסיפו את הסרטון גם לנספח על מפות מושגים שיהיה חלק מהקורס, אם הכנתם כזה.

 

כמה מילים על עקומת לימוד

אחרי שהלהבנו את הסטודנטים על מיפוי מושגים מגיע השלב שבו הם צריכים לרכוש את המיומנות. השלב הראשון של רכישת מיומנות מאופיין בהשקעה עם תמורה נמוכה, מה שעלול ליצור תחושת תסכול וקושי מוטיבציוני לחלק מהסטודנטים. זה שלב שדורש תשומת לב מיוחדת. ההמשך יותר קל, כשהסטודנטים מגיעים לרמת מיומנות מספקת להפקת ערך, הקושי מתחלף בתחושת התקדמות והישג.

יש מספר דרכים לעבור את השלב הראשון בו הסטודנטים משקיעים אך עדיין לא מגיעים למיומנות גבוה. דרך אחת היא להציג לסטודנטים עקומת לימוד ולומר באופן מפורש לאורך כל השלב הראשון, שהקושי הוא זמני. רבים מכירים את העקומה אך שוכחים אותה.

דרך נוספת לעבור את השלב הראשון, היא לייצר ערך לסטודנטים מתוך שימוש במיומנות כבר בשלב מוקדם. השלבים והתרגילים המשולבים בהם מכוונים לכך.

לצד שתי הדרכים האלו טוב לעודד את הסטודנטים על המאמץ וההתמדה שלהם. על הביצועים הם כבר יקבלו משוב תוך כדי השימוש.

הקשר בין לימוד למיומנות. בשלב הראשון הסטודנטים משקיעים מאמץ לימודי אך עדיין לא חווים ערך. בהמשך, כאשר המיומנות משתפרת מגיעה תחושת הישג והצלחה. בסוף, הסטודנט מיישם את המיומנות באופן שוטף.

חשיפה ראשונה של הסטודנטים למפות מושגים היא בעזרת מפות שאתם הכנתם

הציגו מספר מפות מושגים, לפחות 2-3, בתוך הקורס כחלק מהתוכן הלימודי, והשתמשו במפות האלה בהוראה שלכם, בהתחלה להסברים (איור ראשון מתחת לטקסט) ואחר כך לפתרון שאלות (איור שני מתחת לטקסט). את כל זה עשו לפני שאתם מבקשים מהסטודנטים לבנות מפות בעצמם.

הדגמה של עקרונות מיפוי מושגים
לפני שתלמידים בונים מפת מושגים הם נחשפים למפות מושגים בהוראה שלכם. לאחר מפה או שתיים, אפשר להציג גם את הכללים לכתיבת מפה טובה, על מפה עם תוכן לימודי רלוונטי. כאן צילום מסך של מודל עם דוגמה לכזאת מפה.

 

תרגיל עם מפות מושגים ללא מיפוי
תרגיל עם מפות מושגים, ללא מיפוי. מתוך מצגת של ד"ר תמי יחיאלי.

רצוי להוסיף ליד המפות הסבר קצר לגבי הכללים לבניית מפות קריאות, וגם להפנות לסרטון ההדרכה שעוסק בכללים אלו – איך בונים מפה טובה. זאת גם הזדמנות להזכיר – לכל מפה יש שאלה או נושא מנחה.

הרשמה 

למרות שההרשמה היא סטנדרטית – הזנת דואל, שם פרטי, שם משפחה, סיסמה ואישור ההרשמה בדואל, יהיו סטודנטים שיתקשו במהלך הרישום, בפרט אם מדובר בסטודנטים צעירים בגיל חטיבת ביניים או אף צעירים יותר. הנה מספר דרכים לצמצם את הקשיים האלה ולהתגבר עליהם:

 • הוסיפו קישור לסרטון ההדרכה שמציג את תהליך הרישום שלב אחרי שלב (בראש העמוד הזה), והמליצו למי שנתקל בבעיות בהרשמה לצפות בו. 
 • הציגו את הרשימה הבאה של שגיאות נפוצות בהרשמה, ואיך להתמודד איתן.
  • סטודנט מנסה להתחבר עם הכפתור הכחול לפני שהוא יוצר חשבון: צרו חשבון מהקישור שבתחתית עמוד ההרשמה, ורק אחר כך התחברו.
  • סטודנט מתעלם מדואל האימות שנשלח: בידקו את תיבת הדואל ואמתו את החשבון
  • דואל האימות נמצא בקטגוריית 'דואל זבל' או 'קידומי מכירות': כנסו לקטגוריות האלה וחפשו את הדואל מכרטא
  • נדיר, אבל קורה: הסטודנט.ית הקלידו בהרשמה סיסמה לא נכונה: כנסו באמצעות קישור שישלח לדואל שלכם – הקליקו על 'כניסה ללא סיסמה' בממשק הכניסה, ושלחו דואל לתמיכה של כרטא הב עם בקשה לאיפוס סיסמה.
 • כדאי לתת את ההרשמה בתור משימה אסינכרונית, לבית, לפני השיעור הראשון בו
  מסך כניסה של כרטא
  מסך הכניסה של כרטא. זה המסך שהסטודנטים צריכים לראות כאשר הם משלימים את ההרשמה בהצלחה.
  הסטודנטים יעבדו עם כרטא. זה יחסוך זמן בשיעור. הוסיפו תמונה של המסך אליו הסטודנטים אמורים להגיע כאשר הם משלימים את ההרשמה בהצלחה.
 • עודדו סטודנטים שהצליחו להירשם לסייע לחברים שלהם. 
 • אם מדובר בסטודנטים צעירים, בגיל בית ספר, ניתן לבקש את עזרת ההורים. הפעילו את אותם טיפים על ההורים כדי לחסוך תסכול.
כיצד מופיעות הנחיות לרישום בקורס
הנחיות הרשמה לכרטא מלוות את ההוראה המקוונת. כאן: צילום מסך של מסך יצירת חשבון עם הערה לגבי שגיאה נפוצה ביצירת חשבון.

רכישת המיומנות הטכנית

הממשק של כרטא יחסית פשוט, אבל כאשר הקורס מופנה לסטודנטים בגיל בית ספר, כולל תיכון, יהיו מספר סטודנטים שיתכן ויתקשו בתפעול של כרטא ברגע הראשון. הנה כמה טיפים איך לעבור את השלב הזה בקלות.

 • הקדישו את בניית המפה הראשונה לרכישת המיומנות הטכנית.
 • הוסיפו במקום בולט קישור לסרטון ההדרכה של כרטא, הוא נמצא בראש העמוד המקושר. 
 • פתחו מפגש לימודי בו הסטודנטים ידרשו לבנות את אחת המפות שהצגתם לאחרונה. שלחו לסטודנטים את המפה כתמונה, ובקשו מהם לבנות חלק מהמפה או את כולה. 
 • היעזרו באייקון העוגה בממשק שלכם (תמונה למטה) כדי לראות מי מתקדם ומי לא, כדי לשדך בין סטודנטים שהצליחו לאלו שזקוקים לסיוע.
 • אפשר לבצע את התרגיל הזה גם באופן אסינכרוני, מה שפעם נקרא 'שיעורי בית'.
 
 
הקלקה על כפתור 'עוגת הפאי' בפינה השמאלית של מסך רשימת ההיגדים, תפתח את רשימת המפות עם הערכה גסה ויחסית של המפות
חלוקה גסה של המפות
ניתן להשתמש במדד הזה לצורך שידוך תלמידים לעזרה הדדית. קראו עוד פרטים איך עושים את זה בהמשך המדריך בפרק 'אתיקה של שימוש בניטור התקדמות בזמן שיעור'.

ציונים

כאשר הערכת תוצרי הלימוד ומשוב עליהם ניתנים במהלך הלימוד הסטודנט יכול לעצב מחדש את ההבנה שלו. הערכה כזאת נקראת הערכה מעצבת (Formative Assessment). כאשר הערכת תוצרי הלימוד והמשוב עליהם ניתנים לאחר שהסטודנט סיים את תהליך הלימוד מקובל לקרוא להערכה הערכה מסכמת (Summative Assessment). מטרת הערכה מעצבת לשפר את הלימוד בעוד מטרת הערכה מסכמת להעריך את תוצאות הלימוד, לרוב עבור גורמים שהם לא הסטודנט.ית.

לאור הכתוב בפסקה הקודמת ניתן להשתמש בכרטא להערכה מעצבת ומסכמת כאחד, תלוי אם מאפשרים לסטודנטים לתקן את המפות שלהם בעקבות המשוב.

יש ספרות מחקרית ענפה על שימוש במפות מושגים לשני סוגי ההערכה*. כאן אנחנו מציגים מודל פשוט וגס. אתם מוזמנים לפתח עליו ואריאציות:

 1. מגדירים מספר מושגי חובה ומספר קשרים.
 2. מנקדים קשרים נכונים, אפשר לנקד באופן דיפרנציאלי לפי מידת החשיבות של הקשר לתשובה המלאה. אחת הדרכים להעריך את מידת החשיבות של קשר לתשובה היא לשאול עד כמה התשובה נפגעת כתוצאה מהחסרה של אותו קישור.
 3. אופציה: נותנים ניקוד על עושר מעבר לנדרש, רמת הדיוק של הקישורים, החשיבות של הקישורים, ארגון המפה ומקוריות.

כמו בכל תרגיל מצויינן שניתן באופן מרוחק, כאשר לסטודנטים גישה חופשית אחד לשני, האתגר המורכב יותר הוא למנוע העתקות. הנה שני טיפים שימושיים:

 • השתמשו בהרבה אירועי הערכה קטנים. למשל, כאשר אתם מלמדים עם מפה צוברת צייננו קבוצות קטנות של מושגים.
 • הגבילו את בניית המפה בזמן בעזרת כפתור 'הפעל – השבת', או באמצעות פתיחת הגישה דרך מערכת ניהול הלמידה שלכם ומועד הגשת המפה כתמונה.

הפעלת השבתת מפגש

* ראו: Concept Maps: Evaluation Models for Educators  להשוואה בין 7 מודלים שונים.

דגמי הוראה בדרגות קושי עולות

מאוד מפתה להשתמש בכרטא כדי לתת משוב על תשובות לשאלות חשיבה פתוחות בלי טקסט נלווה. זה היה הרעיון שהוביל לפיתוח של כרטא. הניסיון המר לימד אותנו שלפני שלומדים לרוץ כדאי ללמוד ללכת. 

לכן, כדאי מאוד להתחיל בתרגילים פשוטים של הבניית ידע. הם ישפרו את הלימוד וההבנה של הסטודנטים שלכם, הם קלים לביצוע, והם מאפשרים לסטודנטים לרכוש ולפתח את הטכניקה של מיפוי מושגים, מתוך חווית הצלחה. 

עם רכישת המיומנות אתם והסטודנטים שלכם, תוכלו לטפס בדרגת המורכבות והקושי של המשימות.

לפניכם רשימה של דגמי הוראה עם מיפוי מושגים בדרגת קושי עולה עם טיפים ליישום מוצלח של כל אחד מהם.

1. בניית משפט מזוג מושגים עם/בלי טקסט נלווה

"לפניכם זוגות מושגים. בנו משפט המתחיל במושג אחד ונגמר במושג שני (רשימת זוגות מושגים)". 

אם אתם עובדים עם סטודנטים שנראה לכם שצריכים סיוע משמעותי בלמידה, ניתן לפרק את דגם ההוראה הזה לשני שלבים: 

שלב I: בנו משפט מזוג המושגים הבא (מושג א, מושג ב)

שלב II: ערכו את המשפט כך שיתחיל ויסתיים במושג

השלב הראשון מייצר הבנה אצל הסטודנטים, והשלב השני מרגיל אותם לניסוח משפטים שניתן לשלב במפת מושגים, משפטים שמתחילים ומסתיימים במושג. 

אם אתם מתרגלים את דגם ההוראה הזה בנושא שהסטודנטים מאוד בקיאים בו אולי לא תצטרכו טקסט מלווה, אבל בכל מצב אחר כדאי לצרף לשאלה טקסט נלווה. תזכורת: ניתן לקשר בתוך שאלה בכרטא לעמודים חיצוניים.

2. בניית מפה מאוסף מושגים נתון

"לפניכם רשימת מושגים בנו מהם מפת מושגים המתארת את הקשרים בין המושגים (רשימת מושגים)"

הדגם הזה הוא הרחבה של הדגם הראשון. נותנים לסטודנטים רשימת מושגים לא מזווגים, הסטודנטים מזווגים את המושגים ומקשרים אותם.  

כדאי (מאוד) לתת את התרגיל הזה אחרי שבניתם בעצמכם את המפה של התרגיל. לרוב, בניית המפה תגלה לכם שחלק מהמושגים שתכננתם לכלול ברשימה צריכים להופיע בצורה שונה ממה שחשבתם ברגע הראשון. 

הרבה פעמים אוסף המושגים שאנחנו הגדרנו יכול לא להספיק לחלק מהסטודנטים, או שהם יחשבו על דרכים שונות לקשר את המושגים. לכן כדאי לאפשר להם להוסיף מושגים, או להטות את המושגים שהכנסנו, משהו בסגנון "ניתן להוסיף מושגים ולהטות אותם על פי הצורך".

אם התרגיל מופיע בשלבים הראשונים של עבודה עם מפות מושגים כדאי ללוות את התרגיל עם טקסט.

3. שימוש במשובים מבניים

בשלבים הראשונים של עבודה עם מפות מושגים סטודנטים רבים עדיין לא הפנימו את שלושת הכללים המבניים לבניית מפות מושגים טובות וקריאות (בתמונה למטה). חשוב שתמשבו את הסטודנטים שלכם על שגיאות כאלה. יש לזה שתי סיבות:

 1. המושגים שלהם יתחברו יותר בקלות אחד לשני, מה שיקטין את מספר המושגים במפה, ישפר את הקריאות שלה ואת ההבנה שלהם.
 2. לכם יהיו חיים יותר קלים – קל יותר לתת משוב על היגדים תיקניים מכיוון שהם לא נתונים לפרשנות.

כמו בכל מקום בו אנחנו רוצים להדריך את הסטודנטים, נצרף במקום זמין קישור לסרטון ההדרכה בנושא: 'איך בונים מפה טובה בכרטא'. אחרי שהסטודנטים ראו את הסרטון צריך לשכנע אותם שכדאי להם ליישם את הכללים.

דרך אפקטיבית לשכנע את הסטודנטים להיצמד לכללים היא להדגים את החשיבות של הכללים על 2-3 היגדים פגומים שקיבלו משובים כאלה. אם אתם רואים שיש מספיק שגיאות כאלו, עצרו את התרגיל לרגע, הציגו את ההיגדים עם השגיאות על הלוח, הזמינו סטונדט.ית לתקן אותם לפי הכללים, או שתתקנו בעצמכם, והראו איך המושגים המתוקנים מתקשרים יותר בקלות למושגים אחרים. כדאי לבצע את ההדגמה הזאת במפה הראשונה או השנייה. קחו את ההדגמה בחשבון בתכנון הזמן שלכם.

4. מאחורי האייקונים של המשובים יש משוב טקסטואלי

נקודה חשובה שכדאי להיות מודעים אליה, רבים מהסטודנטים לא יודעים שניתן להקליק על האייקון של המשוב כדי לקרוא מה הוא אומר (תמונה למטה). הוסיפו הנחיות בגוף הקורס שיעודדו אותם לעשות זאת, אם אפשר בליווי איורים מתאימים. לרוב זה גם יפתור את הבעיה של בניית חץ בכיוון הפוך, כי חלק מהסטודנטים לא מבינים מה האייקון אומר ולכן לא מתקנים.

השלב הזה נמשך עבור רוב הסטודנטים מספר מפות, תלוי בגיל הסטודנטים ומורכבות המפות שהם נדרשים לבנות. אחרי השלב הזה הסטודנטים שלכם יבנו מפות קריאות בשטף, כך שכדאי להשקיע מעט מאמץ. מצד שני, זכרו ש"אין הקפדן מלמד", כדי לא להוציא לסטודנטים את הרוח מהמפרשים. 

5. מפה צוברת

דגם ההוראה של מפה צוברת הוא וריאציה על הדגם של "בניית מפה מאוסף מושגים נתון". דגם ההוראה הזה מוצג בסרטון הפיילוט של כרטא עם משרד החינוך (ההסבר על מפה צוברת מתחיל ב 1:45, קישור למקום המתאים בסרטון).

למפה צוברת כמה יתרונות ברורים:

 • קל למשב את המפות של הסטודנטים מכיוון שכל פעם הסטודנטים מוסיפים מספר מצומצם של מושגים
 • מכיוון שהמושגים ניתנים לסטודנטים יש מעט משובים שקשורים למבנה של המושגים (הוצא פועל/מילת קישור)
 • בסוף לימוד של נושא לכל סטודנט.ית יש מפה מתוקפת איתה יוכלו ללמוד הלאה
 • מפה צוברת מאפשרות ניטור רצוף של הבנת הסטודנטים, זיהוי מוקדם של תפיסות שגויות באופן פתוח ומיקוד ההוראה
 • מפה צוברת מתאימה גם להבניית ידע של נושאים גדולים ומורכבים

מפה צוברת יכולה לשמש גם בשיעור מוקלט, כאשר בסוף הסבר, מזמינים את הסטודנטים להוסיף את המושגים למפה שלהם. ניתן לעשות זאת מספר פעמים לאורך שיעור אחד, והבדיקה נעשית במרוכז עבור כל הסטודנטים, באופן מתמשך או לאחר מועד שהוגדר מראש להגשה.

ביישום מיטבי, מפה צוברת מלווה שיטות הוראה נוספות. היא לא מיועדת לתפקד כשיטה יחידה, ולו בגלל השעמום והירידה במוטיבציה שהוראה עם אותה שיטה לאורך זמן גורמת.

6. בניית מפה מתוך טקסט, ללא רשימת מושגים

דגם ההוראה הזה לוקח את הסטודנטים שלכם שלב אחד קדימה. אם עד עכשיו הסטודנטים קיבלו את רשימת המושגים מכם, כעת עליהם לזהות את המושגים בעצמם. 

לרוב, ניתן יהיה להשתמש בחלק מהמושגים והקישורים כמו שהם מופיעים בטקסט. אבל היו מוכנים לכך שבחלק מהמקרים הסטודנטים ידרשו להטות את המושגים או הקישורים בכל מיני אופנים (פעלים – גוף וזמן, עצמים – מין ומספר). הצורך הזה עולה מתוך ההבדל בין טקסט כתוב לבין טקסט המופיע במפות מושגים. במפות מושגים כל משפט מתחיל ונגמר במושג, מה שלא בהכרח נכון בטקסט כתוב.

איך מתמודדים עם המעבר הזה? באמצעות הקפדה על שלושת הכללים לכתיבת מפות מושגים קריאות. איך עושים את זה? ראו הסבר בסעיף הקודם.

7. בניית מפת מושגים כתשובה לשאלה, ללא טקסט

זהו דגם ההוראה המתקדם ביותר. אם דגמי ההוראה עד כה עסקו בהבניית ידע, דגם ההוראה הזה מאפשר לכם לשאול שאלות הדורשות קשת רחבה של כישורי חשיבה, אך מחייב מיומנות גבוהה במיפוי מושגים.

דגם ההוראה הזה מבוסס על כך שמפת המושגים שהסטודנט.ית בונה מייצגת את ההבנה שלה.ו את התשובה לשאלה.

אחרי שהסטודנטים שלכם רכשו את המיומנות של מיפוי מושגים, זהו דגם הוראה מעולה להוראה מעוררת חשיבה.

8. הגדלת המרחק הרעיוני בין המושגים

כשהסטודנטים מתורגלים בבניית מפות מושגים אפשר לטפס בדרגות הקושי של השאלות לפי רמת ההבנה וכישורי החשיבה הנדרשים מהסטודנטים בקורס. אפשר להגדיל את המרחק הרעיוני בין המושגים ואת מורכבות המפות, אבל השתדלו לא להגיע למפות עם 20 מושגים או יותר, שהן קשות למעקב ולהבנה, גם למי שבנה אותן, ובוודאי לאחרים.

 

הנגשת תמיכה והדרכה

אתם מעדיפים ללמד את המקצוע שלכם ולא רוצים להקדיש זמן רב לתמיכה ולהדרכה טכנו-פדגוגית של כלי הלימוד שאתם משתמשים בהם. לכן, כדאי מאוד לשבץ לאורך כל הקורס, בפרט בחלקים הראשונים שלו, במקומות בהם הסטודנטים עובדים עם כרטא "קופסאות" עם הסברים מפורטים, רצוי מאויירים/צילומי מסך, עם דוגמאות מתוך הקורס שלכם. ראו דוגמה מתוך קורס בתזונה לתלמידי כיתות ט' מפיתוחה של ד"ר אסתי לסלו.

בחלק מהמקרים תוכלו לקשר ישירות לסרטוני ההדרכה של כרטא, אבל אתם יכולים גם לכתוב נספח לקורס שלכם, שירכז תובנות והדרכות לכלים נוספים שמופיעים בקורס שלכם ולקשר אליו. 

נספח כזה ילך ויגדל או יתחדד עם ההוראה שלכם, מקורס לקורס, ויהיה מקום שהסטודנטים שלכם יתרגלו להגיע אליו כשהם נתקלים בקושי טכנו-פדגוגי.

דוגמה להוראות שימוש בכרטא, מתוך קורס בתזונה, פיתוח ד"ר אסתי לסלו.

אתיקה של שימוש בניטור התקדמות בזמן שיעור

'כפתור הפאי' שבצד שמאל למעלה בממשק בדיקת היגדים בכרטא (החץ האדום בתמונה למטה מכוון אליו), מאפשר למורה לזהות בזמן אמת איזה סטודנטים מתקדמים ואיזה מתקשים (תמונה עם פסים אדומים, צהובים וירוקים). אם אתם בשיעור מקוון אתם עלולים לפנות לסטודנט.ית מתקשה ולשאול אותו.ה מול כולם אם הוא.יא צריכים עזרה. הנה כמה דרכים נעימות יותר לעזור לסטודנטים מתקשים. 

 • פנו לסטודנט.ית באופן פרטי
 • קבלו אישור מכמה סטודנטים מתקדמים להפנות אליהם סטודנטים מתקשים, הזכירו את שמות המתקדמים בצ'ט הקבוצתי והזמינו את המתקשים לפנות אליהם להדרכה.
 • דרך טובה לממש את הסעיף הקודם היא באמצעות חלוקה לחדרי עבודה בזום. כאשר אתם פותחים חדרי עבודה שייכו סטודנט 'ירוק' לכל חדר עבודה ויחד איתו סטודנטים 'צהובים' ו'אדומים'. אם עוד לא שיניתם את ההגדרות שלכם בזום כך שתוכלו לפתוח חדרי עבודה כאן יש הסבר איך לעשות את זה.
 • פנו בפרטי לסטודנטים מתקשים ועודדו אותם לפנות לאותם סטודנטים מתקדמים שאותם פרסמתם
 • עודדו סטודנטים מתקשים לפנות לחברים שלהם לעזרה, גם אם הם לא ברשימת המתקדמים
חלוקה גסה של המפות

 

צ’ק ליסט להכנסת כרטא לקורס

בפרק הזה ריכזנו את כל הטיפים לכדי רשימה אחת איתה תוכלו לבדוק את הקורס שלכם. אם עלה אצלכם רעיון לסעיף נוסף, כתבו לנו.

🗹 לסטודנטים יש הזדמנות ואמצעי ללמוד את הרקע התיאורטי של מפות מושגים, ואת החשיבות של מיפוי מושגים להצלחה שלהם בלימודים (בניית מוטיבציה).

🗹 תהליך ההרשמה ברור לסטודנטים, יש קישור נוח וזמין להסבר מפורט לתהליך ההרשמה, יש רשימת קשיים אפשריים ברישום ואיך אפשר להתמודד איתם.

🗹 מפות מושגים מופיעות בקורס תחילה בתור כלי הוראה ורק לאחר מספר מפות הן מופיעות גם בתרגילים

🗹 במקומות בהם עובדים עם כרטא מופיעים במקום בולט הסברים טכנו-פדגוגיים ברורים המנחים את הסטודנטים איך להשתמש בכרטא בצורה נכונה, הן במישור הטכני והן במישור הלימודי.

🗹 המפה הראשונה שנבנית משמשת לרכישת המיומנות הטכנית (רלוונטי יותר לסטודנטים צעירים).

🗹 אתם נעזרים בסטודנטים מתקדמים או בחברות בין סטודנטים כדי לתמוך במתקשים.

🗹 אתם נמנעים מאזכור שמות סטודנטים מתקשים בפורום כיתתי.

🗹 סטודנטים יכולים לקרוא על ההבדל המבני בין מפת מושגים בה כל משפט מתחיל ונגמר במושג, לשפה דבורה וכתובה בה אין את האילוץ הזה. 

🗹 לסטודנטים יש גישה להסבר איך בונים מפה טובה.

🗹 ההסברים כוללים איורים, או צילומי מסך, מתוך המשימות של הקורס שלכם.

🗹 לסטודנטים יש אפשרות לבקש עזרה בצד הטכני ובצד הפדגוגי.

🗹 דגמי ההוראה מופיעים בקורס בדרגת קושי / מורכבות עולה.

🗹  המפות בקורס לא מגיעות ל 20 מושגים.

🗹 בקורס, סמוך למפות יש תזכורות לבדוק את תוכן המשובים באמצעות הקלקה על איקון המשוב. מומלץ להוסיף איורים של איקוניי המשוב עם התוכן שלהם סמוך למשימות. 

אלו כל השגיאות שעשיתם?

לא, עשינו הרבה יותר. אבל את השאר אנחנו מתביישים לפרסם :o).

הטמעה של שיטת הוראה חדשה, בוודאי של פרקטיקת הוראה ולימוד כל כך משמעותית כמו מיפוי מושגים, נמשכת מספר שבועות ולפעמים חודשים.

זה אירוע יחסית נדיר בקריירה של רוב אנשי ונשות חינוך. אבל מי שמצליחים לשלב מיפוי מושגים בהוראה שלהם חווים שינוי עמוק באופן ההוראה שלהם והלימוד של התלמידים שלהם. 

תלמידים שירכשו את המיומנות הזאת אצלכם ישתמשו בה גם במקומות בהם המרצים/מורים שלהם לא ישתמשו בה, ותמיד יזכרו מי הקנה להם אותה.

הוספנו כאן למטה כמה מילים שאמרו מורים ותלמידים שהתנסו בכרטא. מקווים שתזדהו איתם תוך כמה שבועות.

מורים ותלמידים שהשתתפו בפיילוט במט"ח מספרים על כרטא

כתוב/כתבי תגובה